Ponad 10 letnie doświadczenie pozwoliło nam dać wsparcie wielu adeptom na ich ścieżce kariery zawodowej i ułatwić im start w dorosłość.

Własna działalność w innym kraju

Rozpoczynanie działalności w innym kraju wiąże się z pokonaniem wielu przeszkód. Dotyczą one w głównej mierze spełnienia wymagań formalnych. Internet dostarcza rozpoczynającym działalność w nowym miejscu wielu ważnych wskazówek nie tylko dotyczących załatwiania formalności, ale także odpoczynku.

Internetowe narzędzia pomocne w zakładaniu zagranicznej działalności

Rozpoczęcie prowadzenia własnego legalnego biznesu poza granicami ojczystego kraju lub kraju stowarzyszonego, może nastręczać wielu trudności. Na szczęście Internet służy rozwiązaniami, które mogą być bardzo pomocne.

Tłumaczenie

Opcja automatycznego tłumaczenia może być przydatna wszystkim, którzy nie znają dobrze języka urzędowego kraju, w którym otwierają działalność. Przetłumaczyć można wszystko, nawet druki wyświetlane jako pliki pdf. Internetowe tłumaczenie jest automatyczne, więc istnieje ryzyko drobnych błędów w zakresie idiomów czy niuansów językowych, jednak na podstawowe potrzeby jest wystarczające.

Procedury

Internet to również doskonałe miejsce do poznania procedur obowiązujących w danym kraju w związku z rozpoczynaniem prowadzenia działalności gospodarczej. Lektura artykułów na ten temat pozwala na sprawniejsze poruszanie się w gąszczu procedur i towarzyszących im przepisów.

Rozrywka

Kierowanie się zasobami Internetu umożliwia sprawniejsze i szybsze dopełnienie koniecznych formalności. Popołudnia można więc poświęcić na rozrywkę. I w tym wypadku również pomocne będą zasoby sieci. Dla tych, którzy zmęczeni całodzienną pracą chcą zostać w domu dobrym pomysłem na rozładowanie napięcia i stresu będzie gra w internetowym kasynie Mummys Gold, oglądanie filmów czy seriali. Internet umożliwia również obcokrajowcom poznanie najpiękniejszych miejsc w okolicy czy najważniejszych atrakcji turystycznych.

Urzędy

Wszystkie urzędy, których odwiedzenie jest konieczne w związku z nową działalnością, prezentują w sieci swoje adres i godziny przyjmowania interesantów. Najczęściej na swoich stronach informują również o dokumentach, które trzeba posiadać, by załatwić określona sprawę. Jest to duże ułatwienie dla obcokrajowców.

Lokalne serwisy

Lokalne serwisy ułatwiają znalezienie pracowników, mieszkań na wynajem czy wirtualnych biur. Każdy, kto poszukuje jakichkolwiek usług na lokalnym rynku powinien najpierw zapoznać się z listą i specyfiką lokalnych serwisów internetowych.

Grupy lokalne w social mediach

Dużego wsparcia mogą również udzielić lokalne grupy w social mediach, szczególnie Facebook’owe. Wystarczy zostać członkiem grupy, regularnie przeglądać wpisy lub publikować posty z prośbą o wsparcie w rozwiązaniu konkretnego problemu. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wie jak wybrnąć z trudnej sytuacji i udzieli konkretnych wskazówek.

Jesteśmy gotowi aby wesprzeć i Ciebie

zgłoś się do nas i dowiedz się szczegółów.

Problemy z zakładaniem działalności w innym kraju

Obcokrajowcy zakładający działalność w innym kraju muszą liczyć się z wieloma problemami, jakie napotkają na swojej drodze. Dotyczy to zarówno obcokrajowców otwierających działalność w Polsce, jak i Polaków zakładających swój własny biznes za granicą.

Miejsce prowadzenia działalności

Bez siedziby przyszłej firmy działalności nie można zarejestrować. Wynajęcie mieszkania na działalność jest problematyczne, bo większość regulaminów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot zabrania prowadzenia w nich działalności bez dodatkowego pozwolenia. Rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z wirtualnego biura.

Bariera językowa

Dla większości osób decydujących się na prowadzenie biznesu poza granicami własnego kraju bariera językowa jest dużą przeszkodą. Szczególnie uwidacznia się podczas konieczności wypełnienia dokumentów urzędowych. Zazwyczaj wymaga skorzystania z pomocy profesjonalnego biura świadczącego usługi rachunkowe.

Karta pobytu

Karta pobytu, wiza, pobyt czasowy czy status długoterminowego rezydenta. Każdy kraj ma własne nazewnictwo w odniesieniu do dokumentów poświadczających legalność pobytu i pracy obcokrajowca na swoim terenie. Uzyskanie któregokolwiek z nich, w zależności od państwa, może się wiązać z poważnymi trudnościami. Zdarza się, że w Polsce obcokrajowcy oczekują na tego rodzaju dokument nawet dwa lata. Pomocne jest z pewnością skorzystanie w tej sytuacji z usług profesjonalnego biura rachunkowego lub firmy, która zajmuje się wyłącznie uzyskiwaniem pozwoleń. Skorzystanie z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów może znacząco wpłynąć na szybszy termin uzyskania decyzji.

Kapitał

Otwarcie działalności w innym kraju zwykle wymaga posiadania większego kapitału. Dzieje się tak, ponieważ drobne działalności są zarezerwowane niemal wyłącznie dla obywateli danego państwa, a wyjątek stanowią ewentualnie obywatele państw stowarzyszonych. Pewnym zabezpieczeniem stosowanym w obrocie gospodarczym jest pozwolenie na otwieranie przez obcokrajowców spółek. Bez względu na typ spółki, wymagany jest wkład w określonej wysokości. Może to stanowić barierę dla osób marzących o własnej firmie poza granicami własnego kraju.

Własna działalność poza granicami ojczystego kraju niesie ze sobą wiele problemów. Na szczęście z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy ukierunkowane na świadczenie usług powiązanych z otwieraniem nowej działalności, szczególnie dla obcokrajowców. Są to wirtualne biura.

Inwestowanie w siebie to najlepsza rzecz, którą możesz zrobić. Wybierz taką pracę, którą kochasz. Wtedy, każdego ranka będziesz wyskakiwał ze swojego łóżka.”
Warren Buffet

Zakładanie działalności w nowym kraju

Co do zasady cudzoziemcy mogą zakładać działalność gospodarczą w Polsce. Na takich samych warunkach, jak obywatele naszego kraju zrobią to obywatele innych państw, należących do Unii Europejskiej. W przypadku pozostałych obcokrajowców sprawa nieco się komplikuje.

Rejestracja w CEIDG

Otwarcie działalności związanej z koniecznością rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej związane jest z posiadaniem przez obywateli spoza UE jednego z kilku dokumentów poświadczających prawo pobytu w Polsce. Ich listę określają przepisy. Jest to jeden z wymogów, który skutecznie blokuje rozpoczęcie działalności gospodarczej w naszym kraju na przykład obywatelom pochodzącym zza wschodniej granicy. Inne możliwości daje działalność w formie spółki.

Rejestracja w KRS

Bez żadnych ograniczeń obcokrajowcy mogą w naszym kraju założyć spółkę z o.o., komandytową, akcyjną i komandytowo-akcyjną. Obcokrajowcy najczęściej decydują się na założenie spółki tak zwanej „S24”, której rejestracja odbywa się w całości online i nie wymaga posiadania numeru PESEL. Całość wraz z uzyskaniem potwierdzenia z KRS zajmuje nie więcej niż 24 godziny.

Podobnie rygorystyczne przepisy związane z prowadzeniem działalności poza granicami kraju dotyczą Polaków. O ile chcą oni prowadzić biznes na terenie UE, to nie napotykają na żadne przeszkody. W przypadku działalności otwieranej w państwach trzecich podlegają dodatkowym rygorom.

Jak widać, otwarcie działalności w innym kraju wymaga spełnienia wielu warunków. Pierwszą barierą, która trzeba pokonać jest bariera językowa. Kolejne wiążą się z koniecznością spełnienia kryteriów określonych przepisami, a jednym z nich jest posiadanie adresu prowadzonej działalności. Jego uzyskanie w związku z wynajmowaniem lokalu najczęściej jest problematyczne, bowiem właściciele nie chcą godzić się na prowadzenie działalności w swojej nieruchomości, a szczególnie przez obcokrajowców.

Tu pomocne mogą być wirtualne biura. Dzięki ich usługom rozwiązany jest problem adresu do rejestracji działalności. Dodatkowo możliwość skorzystania z prowadzonych przez wirtualne biura usług księgowych i prawniczych umożliwia wypełnienie dokumentów rejestracyjnych i dokonanie obowiązkowych zgłoszeń w urzędach. Co ważne biura te są stosunkowo elastyczne i szybko wdrażają kolejne usługi, jeśli jest na nie potrzebowanie na rynku.