Ponad 10 letnie doświadczenie pozwoliło nam dać wsparcie wielu adeptom na ich ścieżce kariery zawodowej i ułatwić im start w dorosłość.

Dawniej, przyszli przedsiębiorcy, którzy dopiero zamierzali uruchomić swoją działalność gospodarczą, zmuszeni byli do przejścia bardzo długiego i skomplikowanego procesu, jakim są wizyty w urzędach i wypełnianie szczegółowych wniosków. Powstały niedawno projekt, tak zwanego “jednego okienka”, miał ułatwić ten proces i znacznie go przyspieszyć. tak więc, jak założyć firmę dzisiaj? Otóż nadal nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Początkowo należy udać się do Urzędu Miasta lub do Urzędu Gminy, po to, by złożyć wniosek o wpis do ewidencji gospodarczej.

Otrzymuje się też numer REGON dla swojej firmy. W tym urzędzie zgłasza się także swoją działalność do ZUSu i dokonuje innych niezbędnych zgłoszeń. Wszystko to odbywa się za pomocą jednego formularza i przy wspomnianym już wcześniej, jednym okienku. Drugim krokiem, do założenia firmy jest udanie się do Urzędu Statystycznego po numer REGON. to jednak, odbywa się tylko w  przypadku spółek jawnych. Pozostałe firmy numer ten załatwiają w pierwszym urzędzie. Konieczne dla wszystkich jest natomiast odwiedzenie Urzędu Podatkowego, w którym dokonuje się wyboru formy opodatkowania, a także decyduje się, czy chce się być podatnikiem VAT.

Jeśli nasza działalność ma opierać się o koncesje i licencje, musimy je zdobyć, czyli złożyć wniosek o zezwolenia. Jeśli planujemy w firmie zatrudnić pracowników, czyli nie będzie ona jednoosobowa, musimy również udać się do Sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy.Na koniec pozostaje nam założenie konta bankowego dla naszej firmy oraz wyrobienie pieczątki.

Dotacje Unijne

Jeśli interesuje Cię temat, jak założyć firmę, nawet w Internecie możesz zdobyć cenne informacje. W związku z licznymi możliwościami otrzymania dotacji unijnych na rozkręcenie swojego biznesu, powstaje coraz więcej portali i stron związanych z tą tematyką. Bardzo wielu ludzi decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, gdyż sytuacja finansowa w wielu firmach zatrudniających pracowników, w ostatnich latach uległa pogorszeniu. Dlatego zdobycie cennej wiedzy na temat uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej jest zwykle pierwszym krokiem do polepszenia swojej sytuacji na rynku pracy. Poza portalami, powstaje coraz więcej firm, zajmujących się doradztwem personalnym oraz takich, które zajmują się pośrednictwem w uzyskiwaniu dotacji. Dzięki nim można dowiedzieć się o wszystkich zmianach i nowelizacjach ustaw unijnych dotyczących przyznawania wsparcia, a także stworzyć odpowiedni biznesplan oraz uzyskać najwyższe dofinansowania. Jest to duże ułatwienie dla tych, którzy sami nie mają czasu, by zajmować się zdobywaniem tej wiedzy na własną rękę.

Jak założyć firmę?

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak założyć firmę, najpierw musisz zapoznać się szczegółowo, ze wszystkimi krokami, jakie należy zrobić w poszczególnych urzędach. Informacje na temat tego, dokąd należy udać się najpierw, czy jakie dokumenty i wnioski musisz wypełnić są niezwykle cenne. Najlepiej więc dowiedzieć się wszystkiego wcześniej, by móc zaoszczędzić czas, a często również i nerwy związane z przeprawą przez wszystkie niezbędne miejsca. W pierwszej kolejności należy więc udać się do Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta. Uzależnione jest to od miejsca, w którym mieszkasz. Tam składa się najważniejszy wniosek, zawierający większość informacji o nas i o naszej przyszłej firmie. Druk EDG-1, bo o nim mowa, wypełnia się uwzględniając takie dane jak: wniosek o wpisanie do Ewidencji Działalności gospodarczej, wniosek o nadanie numeru REGON, zgłoszenie do ewidencji podatkowej oraz zgłoszenie płatnika składek ZUS. Już niedługo w życie wejdzie nowy przepis, mówiący o tym, że wniosek EDG-1, zastąpiony zostanie formą elektroniczną. Wypełniając ten druk podaje się wszystkie swoje dane, rodzaj rozpoczynanej działalności. Następnie należy udać się do Urzędu Skarbowego, by wybrać odpowiadającą nam formę opodatkowania. Należy też udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by wypełnić odpowiedni druki ZUA, ZZA lub ZPA, w zależności od dochodów i rodzaju działalności. Jeśli nasza firma nie zatrudnia pracowników możemy nie udawać się do Sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy. W przeciwnym wypadku będzie to konieczne. Na koniec pozostaje tylko wizyta w banku, w celu otwarcia konta firmowego oraz wyrobienie pieczątki. Od chwili zakończenia wszystkich powyższych działań, nasza firma jest już pełnoprawną działalnością gospodarczą.

Popularność własnego biznesu

Coraz więcej ludzi decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wynikać to może, zarówno z faktu, że bezrobocie w naszym kraju, niestety ciągle wzrasta, jak i z tego, że możliwe jest otrzymanie dotacji od państwa lub z Unii Europejskiej na rozkręcenie własnego biznesu. Nie jest to jednak sprawa prosta. O tym jak założyć firmę, można dowiedzieć się z licznych kursów i szkoleń organizowanych, między innymi przez Urzędy Pracy w większości polskich miast, a także przez prywatne firmy zajmujące się doradztwem personalnym i zawodowym. Kilka lat temu, kiedy przyznawane dotacje na założenie swojej pierwszej firmy, nie były aż tak popularne, jak obecnie, były one znacznie trudniejsze do zdobycia. Informacji na ich temat było niewiele, dlatego tylko dobrze zorganizowani i zainteresowani tematem ludzie mieli szanse, by się o nie ubiegać. W tej chwili, o wiele łatwiej jest uzyskać niezbędną wiedzę, by podjąć próbę otrzymania takiego dofinansowania. Co więcej, powstały nawet specjalne biura i firmy, które pomagają w jego zdobyciu. Przygotowują one wszystkie, niezbędne do wypełnienia formularze i składają je w urzędach. Doradcy są zawsze na bieżąco ze wszelkimi zmianami, dotyczącymi dotacji, które akurat są wprowadzane, dzięki czemu mogą szybko informować o nich swoich klientów.

Polscy pracodwacy

Coraz więcej osób w Polsce narzeka na swoich pracodawców. Jedni uważają, że zbyt mało zarabiają, inni, że ich szefowie nie są wyrozumiali i zmuszają ich do pracy po godzinach, nie wypłacając za to dodatkowej premii. W związku z tym, może warto zastanowić się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Któż nie chciałby być sam sobie szefem? Początki jednak mogą okazać się dość skomplikowane. Przeprawa przez wszystkie urzędy, w których należy zarejestrować swoją działalność nie jest łatwa, a dodatkowo zajmuje bardzo dużo czasu i odbiera mnóstwo energii. Dlatego na rynku pojawiają się liczni doradcy, którzy przekazują ludziom cenną wiedzę na temat tego, jak założyć firmę. Można udać się do nich, by poprosić o radę lub, by załatwili większość spraw urzędowych za nas. Pozwoli to oszczędzić dużo cennego czasu, który poświęcić można na planowanie wydatków. Do zadań takich doradców należy również pomoc w stworzeniu odpowiedniego biznesplanu, który jest niezbędny podczas rozpoczynania działalności gospodarczej. Pomogą ustalić cele naszej firmy, zbadać rynek konkurencji i obliczyć kwotę, jaką będziemy potrzebować na początek. Mogą też szacunkowo przedstawić nam możliwości rozwoju naszej przyszłej firmy i zyski finansowe, jakie możemy osiągnąć. Na początek jest to bardzo duże ułatwienie.