Ponad 10 letnie doświadczenie pozwoliło nam dać wsparcie wielu adeptom na ich ścieżce kariery zawodowej i ułatwić im start w dorosłość.

Szkolenia z księgowości i podatków – obsługi kadrowo-płacowej firm

Angielski dla księgowych

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się firmy, które oferują różnego rodzaju szkolenia i kursy z zakresu księgowości i finansów. Dla osób, które dopiero zaczynają pracę w działach księgowości i nie posiadają doświadczenia, idealnym rozwiązaniem będzie szkolenie na asystenta księgowego, natomiast dla pracowników z dłuższym stażem ciekawe mogą być warsztaty obsługi programów komputerowych czy kursy z zakresu kadr i płac.

Księgowi, którzy pracują w międzynarodowych firmach i przedsiębiorstwach z zagranicznym kapitałem, muszą swobodnie kontaktować się z obcokrajowcami, dlatego niezbędna jest u nich znajomość języka obcego – najczęściej angielskiego. Chodzi tu jednak o znajomość języka biznesowego, związanego ze środowiskiem rachunkowości, finansami i podatkami. Z tego właśnie względu coraz częściej organizowane są kursy angielskiego dla księgowych. Celem takich szkoleń jest przyswojenie umiejętności językowych, dzięki którym pracownicy będą mogli efektywnie komunikować się i bez problemów rozumieć profesjonalne i specjalistyczne teksty.

Tematyka kursu obejmuje zagadnienia dotyczące podstaw rachunkowości, struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa, finansów i środków trwałych firmy, struktury kosztów, audytów, funduszy inwestycyjnych, księgowości w przedsiębiorstwie itp. Na początku wprowadzane są: gramatyka i podstawowe słownictwo, które są niezbędne do przyswojenia większej i bardziej szczegółowej partii materiału. Zaawansowani słuchacze otrzymują większą ilość słów i wyrażeń do opanowania oraz zostają zaznajomieni z bardziej wymyślnymi formami gramatycznymi.

Angielski dla księgowych to kurs, po ukończeniu którego księgowi będą sprawnie posługiwać się branżowym słownictwem nie tylko w piśmie, ale również w mowie. Zajęcia obejmują bowiem również konwersatoria, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb uczestników. Najczęściej szkoły językowe starają się sprostać oczekiwaniom konkretnego klienta bądź firmy, w której on pracuje (mając na uwadze profil działalności i grupy, z którymi księgowy współpracuje). Po ukończeniu szkolenia kursanci otrzymują certyfikat English for Accounting.

Oferty pracy w księgowości

Zawsze chciałeś zostać księgowym? Masz żyłkę do obliczeń? Cechuje cię logiczny umysł, skrupulatność, rzetelność i terminowość? Praca w księgowości może być świetnym pomysłem na własny rozwój. Jeśli nie ukończyłeś specjalnego kierunku studiów – nic straconego. Współcześnie na rynku mamy wiele ofert kursów i szkoleń. Podczas kilkudziesięciu godzin nauczysz się wszystkiego, co potrzebne do pracy w księgowości, od obsługi najnowszych programów finansowych, przez sztukę obliczeń po tzw. “papierkową robotę”.

Oferty pracy w księgowości pojawiają się często i, co tu dużo mówić, jest ich wiele. Aby jednak móc starać się o interesującą cię posadę musisz spełnić szereg wymagań. Pierwszym krokiem dostania ciekawego stanowiska w księgowości jest napisanie profesjonalnego CV i listu motywacyjnego.

Specjaliści od HR poświęcają zaledwie kilka sekund na przejrzenie Twoich dokumentów aplikacyjnych. Musisz więc pamiętać, by napisać je nie tylko poprawnie ale i interesująco. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że Twoje podanie o pracę nie wyląduje od razu w koszu na śmieci ale stanie się przepustką do spotkania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Gdzie możesz znaleźć oferty pracy w księgowości?

Przede wszystkim na licznych portalach ogłoszeniowych, zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. Nie brakuje stron internetowych, na których firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników.

Ponadto możesz próbować znaleźć ofertę w gazecie czy odwiedzając osobiście firmy i przedsiębiorstwa. Ostatnia droga nie należy już do najbardziej trafnych. W dobie rozwoju technologi informatycznych, firmy posiadają najczęściej specjalistów – rekruterów, którzy zajmują się rekrutacją pracowników z konkretnych, wystawionych przez firmę ogłoszeń.

Jeśli oferty pracy w księgowości cię nie satysfakcjonują, zawsze możesz pomyśleć nad założeniem własnego biznesu. Wystarczy, że posiadasz odpowiednie wykształcenie, masz wymagane kursy czy szkolenia.

Podstawy księgowości komputerowej

Osoby, które lubią liczyć bardzo często wybierają ścieżkę kariery, która związana jest z ekonomią, księgowością i rachunkowością. Wiedzę z tej branży można zdobyć podczas nauki w szkole średniej o profilu ekonomicznym oraz na studiach wyższych. Absolwenci posiadają teoretyczne podstawy, które mogą wykorzystać w praktyce. Jednak tak naprawdę, prawdziwe umiejętności zdobywa się w pracy.

Księgowe i pracownicy biur rachunkowych muszą mieć opanowane podstawy, ale muszą również swobodnie poruszać się w świecie informatyki, gdyż w obecnych czasach większość obliczeń wykonuje się przy użyciu komputera.

Dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę, organizowane są kursy podstaw księgowości komputerowej, podczas których uczestnicy szkolenia zostają zapoznani m.in. z formami prowadzenia działalności gospodarczej oraz uczestniczą w zajęciach dotyczących podatku VAT (rejestracja i wystawianie faktur, zasady rozliczeń i składanie raportów).

Kursanci będą mogli w praktyce zobaczyć, jak wygląda zarządzanie małą firmą i spróbować poprowadzić księgowość zakładu przy użyciu programu komputerowego Mała Księgowość.

W programie kursu podstaw księgowości komputerowej słuchacze uczą się obsługiwać również inne programy z zakresu rachunkowości, wśród których wymienić można programy: Płatnik (zarejestrowanie i wyrejestrowanie firmy, likwidacja danych, zgłaszanie ubezpieczeń do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) czy Symfonia – Finanse i Księgowość (rachunki zysków i strat, bilanse, zestawienia, rejestry, ewidencja operacji gospodarczych).

Po ukończeniu kursu podstaw księgowości komputerowej, kursanci są przygotowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych i wykonywania wielu operacji księgowych przy użyciu programów komputerowych. Wiedzą, jak prowadzić księgi przychodów i rozchodów w oparciu o księgę komputerową oraz jak sporządzać listy płac czy dokumenty rozliczeniowe.
Osoby, które zainteresowane są pracą w rachunkowości czy księgowości muszą liczyć się z tym, że bez odpowiednich kwalifikacji znalezienie pracy będzie bardzo trudne.

Jeśli ktoś decyduje się na kurs podstaw księgowości komputerowej to powinien również odbyć szkolenie na księgowego, które będzie uzupełnieniem zdobytej wiedzy. Dobrze przygotowany kandydat może liczyć na ciekawą i satysfakcjonującą pracę.

Specjalista podatkowy w zakresie podatku VAT, CIT, PIT

Zagadnienia związane z podatkami wymagają dogłębnej wiedzy teoretycznej popartej odpowiednim doświadczeniem praktycznym. Pracownicy księgowości wszystkich firm muszą poszerzać swoje wiadomości i na bieżąco uzupełniać kompetencje, gdyż przepisy prawne bardzo szybko ulegają zmianom, zaś obracanie dużymi sumami pieniędzy jest bardzo odpowiedzialne.

Dla osób, które zawodowo zajmują się prawnopodatkową obsługą firm i przedsiębiorstw (kandydatów na doradców podatkowych, obecnych doradców podatkowych czy księgowych) oraz wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu podatków, organizowane są kursy specjalisty podatkowego w zakresie podatku VAT, CIT, PIT.

Celem takiego szkolenia jest nabycie umiejętności rozwiązywania nawet najbardziej zawiłych problemów podatkowych. Aby móc znaleźć wyjście z najtrudniejszej sytuacji, należy z jednej strony posiadać szeroką wiedzę, która pozwala na całościowy ogląd sprawy, zaś z drugiej znać związki pomiędzy poszczególnymi aspektami podatków.

Uczestnicy kursu podczas kilkudziesięciu godzin zajęć praktycznych i teoretycznych zostają zaznajomieni z genezą najważniejszych konstrukcji podatkowych oraz mechanizmami funkcjonowania instytucji podatkowych. Dzięki szkoleniu pracownicy mogą uporządkować i uzupełnić wiedzę dotyczącą podatków PIT, CIT i VAT.

W programie kursu ujęte zostały tematy dotyczące m.in. podatków od towarów i usług (VAT – jego geneza i zasady funkcjonowania), czynności podlegających opodatkowaniu, zagadnień związanych z płatnikami VAT, obowiązujących ulg czy podatków dochodowych (od osób prawnych i fizycznych – podatki PIT i CIT).

Kurs specjalisty podatkowego w zakresie podatku VAT, CIT i PIT kończy się egzaminem, którego pozytywny wynik potwierdza zdobycie wiedzy niezbędnej do pracy w działach księgowości i rachunkowości. Osoby, które chcą jeszcze lepiej przygotować się do pracy mogą również pójść na kurs, podczas którego poznają programy komputerowe dla księgowych. Są to narzędzia ułatwiające i usprawniające pracę, a ich znajomość zwiększa szanse na zdobycie dobrze płatnej posady.

Warsztaty obsługi programów finansowo-księgowych

Jeszcze kilkanaście lat temu za główne narzędzie pracy księgowego, które ułatwiało mu wykonywanie obowiązków, można było uznać zwyczajny kalkulator. Bardzo rzadko znaleźć można było firmę czy przedsiębiorstwo, w którym pracownicy działu finansowego posługiwali się komputerem, gdyż sprzęt ten był bardzo drogi, a jego obsługa skomplikowana. Nie istniały także specjalistyczne programy, które dostosowane byłyby do zadań stawianych księgowym.

Obecnie natomiast komputer to przyrząd obecny w każdym biurze, a praca na nim stanowi nieodłączny element działalności księgowych czy specjalistów do spraw rachunkowości. Skomplikowane obliczenia czy raporty można bardzo szybko wykonać przy użyciu programów finansowo-księgowych. Niestety laik nie jest w stanie pracować z takim programem bez merytorycznego przygotowania, dlatego olbrzymią furorę robią szkolenie z zakresu obsługi programów finansowo – księgowych.

Warsztaty obsługi programów finansowo-księgowych przeznaczone są dla tych osób, które pracują w działach sprzedaży, handlowych czy księgowych, a ich celem jest bardzo dobre przygotowanie do obsługi omawianych programów. Kurs składa się z teoretycznego wprowadzenia oraz zajęć praktycznych, dotyczących poszczególnych programów finansowo-księgowych.

W toku warsztatów słuchacze zapoznają się z kilkoma programami, wśród których wymienić można: program magazynowo – zaopatrzeniowy Subiekt, system finansowo-księgowy Rewizor, program kadrowo-płacowy Gratyfikant oraz komputerowa księga przychodów i rozchodów Rachmistrz. Uczestnicy przechodzą też szybki kurs rachunkowości. Każdy kursant ma osobne stanowisko komputerowe, co wpływa na to, że powierzone zadania rozwiązuje niezależnie i dzięki temu kształtuje umiejętność samodzielnej pracy.
Warsztaty obsługi programów finansowo-księgowych kończą się testem sprawdzającym stopień opanowania przedstawionego materiału. Wszyscy ci, którzy zaliczą egzamin pozytywnie, otrzymują stosowne zaświadczenie według wzoru Ministerstwa Edukacji Narodowej i mogą śmiało dopisać do swojego CV nowe umiejętności, które z pewnością będą przydatne w pracy

Kadry – płace i obsługa ZUS

W każdej firmie, przedsiębiorstwie czy instytucji pracuje osoba, bądź zespół osób, których praca polega na obsłudze kadrowo-płacowej pozostałych pracowników. Osoby te muszą znać zagadnienia związane z ubezpieczeniami ZUS czy zasadami zawierania stosunków pracy. Wiele informacji można uzyskać podczas nauki w szkole średniej o profilu ekonomicznym, dogłębną wiedzę teoretyczną zdobyć w czasie studiów wyższych.

Dla osób, które chcą rozpocząć pracę w dziale kadr i płac, ale czują że ich wiedza nie jest wystarczająca, aby rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, organizowane są kursy kadr-płac i obsługi ZUS. Wszyscy chętni będą mieli okazję podczas takiego szkolenia dowiedzieć się wszystkiego, co niezbędne jest do wywiązywania się z poleceń przełożonych.

Kurs kadr-płac i obsługi ZUS trwa kilkadziesiąt godzin, podczas których wykładowcy przybliżają wiele kluczowych zagadnień. W programie kursu ujęte są kwestie z kilku bloków tematycznych. W zakresie kadr mówi się regulaminach pracy, zawieraniu i rozwiązywaniu stosunków pracy, odpowiedzialności pracodawcy i pracowników, różnych rodzajach urlopów czy prowadzeniu dokumentacji (akt pracowników, wypadków przy pracy czy chorób zawodowych).

W bloku tematycznym dotyczącym płac, porusza się tematy związane z wynagrodzeniami, listami płac, opodatkowaniem umów czy deklaracjami podatkowymi. Jeśli zaś chodzi o kwestie dotyczące ZUS, to kursanci mają możliwość zapoznania się z zasadami ustalania płatników ubezpieczeń czy zasadami wypłacania zasiłków. Poruszane są również kwestie związane z dokumentami, które stanowią podstawę do wypłacenia środków pieniężnych z tytułu choroby czy macierzyństwa. Jedne z zajęć przeznaczone są na temat związany z zasadami funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Uczestnicy kursu kadr i płac, po opanowaniu materiału teoretycznego, zapoznają się z praktyczną obsługą programu komputerowego PŁATNIK, który służy do wykonywania czynności księgowych i rachunkowych. Po zakończeniu zajęć i zdaniu egzaminu, są oni w pełni przygotowani do pracy w zespołach do spraw osobowych. Jeśli natomiast chcieliby wykonywać bardziej skomplikowane czynności z zakresu księgowości czy obsługi podatkowej, to mogą wziąć udział w szkoleniach, na których poznają podatek VAT, CIT, PIT.

Kurs samodzielny księgowy

Sektor usług księgowych rozwija się w Polsce bardzo prężnie, a popyt na wykwalifikowanych pracowników rośnie systematycznie. Na portalach oferujących pracę znaleźć można bardzo wiele ogłoszeń, które przeznaczone są dla samodzielnych księgowych. Fachowcy znajdą posadę zarówno w działach księgowych firm i przedsiębiorstw, jak i w biurach rachunkowych. Samodzielny księgowy może z czasem poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności, które pozwolą mu awansować na głównego księgowego lub kontrolera finansowego.

Szkolenie samodzielny księgowy przeznaczone jest dla wszystkich tych osób, które posiadają co najmniej średnie wykształcenie ekonomiczne i chcą przygotować się do samodzielnego sporządzania rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy urzędami skarbowymi. Ze względu na wyższy stopień zaawansowania, kurs przeznaczony jest dla osób, które pracują już w księgowości i posiadają podstawową wiedzę związaną z prowadzeniem rachunkowości i księgowości w firmie.

Program szkolenia obejmuje zagadnienia prawa gospodarczego (podatek dochodowy i VAT, ordynacja podatkowa) oraz elementy rachunkowości (m.in. ewidencja środków trwałych, rozliczenia, kalkulacja kosztów). Szkolenie przygotowuje do zawodu samodzielnego księgowego, dlatego zawarto w nim także tematy związane z zasadami i technikami prowadzenia inwentaryzacji i ksiąg rachunkowych.

Elementem szkolenia jest również wykład dotyczący etyki zawodowej, prawa cywilnego i prawa pracy. W toku szkolenia odbywają się zarówno wykłady teoretyczne jak i ćwiczenia praktyczne, podczas których słuchacze wykonują konkretne zadania dotyczące tematyki wykładów (np. rozliczają delegacje, dekretują i księgują dokumenty czy wypełniają druki).

Szkolenie samodzielny księgowy kończy się egzaminem potwierdzającym zdobyte kwalifikacje , a jego uczestnicy otrzymują stosowne zaświadczenia. Kursem, który może jeszcze dodatkowo podnieść wartość pracownika na rynku jest szkolenie kadry-płace dla księgowych, dlatego warto zainwestować w siebie i uporządkować wiedzę i umiejętności niezbędne w codziennej pracy.

Kursy rachunkowości dla głównych księgowych

Kursy księgowości  są bardzo popularną formą nabywania wiadomości i umiejętności z zakresu obsługi księgowej firmy czy przedsiębiorstwa. Osoby, które chcą rozpocząć karierę zawodową muszą posiadać niezbędną wiedzę teoretyczną. Po ukończeniu odpowiedniej szkoły czy odbyciu szkolenia, pracownik może awansować na głównego księgowego, który zajmuje się nadzorowaniem pracy zespołu.

Główny księgowy to bardzo odpowiedzialne stanowisko, które wymaga szczegółowej wiedzy. Dla osób, które chcą się dokształcić organizowane są kursy rachunkowości dla głównych księgowych. Podczas takich spotkań szkoleniowych, kursanci zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi między innymi prawa podatkowego czy metod stosowanych w rachunkowości.

Kurs przeznaczony jest głównych księgowych, którzy mają krótki staż pracy oraz dla księgowych, którzy chcą awansować. Potencjalni uczestnicy muszą zatem mieć opanowane podstawy z zakresu podatków i rachunkowości. Wszelkie zagadnienia omawiane są przy użyciu licznych przykładów z życia wziętych, a szczególna uwaga zwrócona jest na porównanie realiów polskich z sytuacją panującą za granicą.

Program kursu rachunkowości dla głównych księgowych obejmuje zagadnienia z zakresu rachunkowości (polskie i międzynarodowe akty prawne, standardy księgowości), stosowanych metod i technik pracy czy tworzenia bilansów i prowadzenia ksiąg rachunkowych. W toku wykładów omawiane są również inne kwestie, wśród których wymienić można: krótko i długoterminowe inwestycje, wartości prawne i niematerialne, rzeczowe aktywa trwałe, rozrachunki, rozliczanie wyników finansowych, podatki dochodowe, sprawozdania finansowe czy rola głównego księgowego w przygotowaniu firmy bądź instytucji do kontroli księgowej.

Kurs rachunkowości dla głównych księgowych ma przybliżyć słuchaczom wiele zagadnień teoretycznych, ale również nauczyć sprawnie zarządzać i organizować pracę zespołu w pionie finansowym firmy. Wykładowcy starają się przekazać informacje, dzięki którym księgowy może z sukcesem komunikować się z podwładnymi i przełożonymi oraz należycie wykonywać powierzone zadania. Szkolenie kończy się egzaminem, który sprawdza czy uczestnicy kursu przyswoili sobie niezbędną wiedzę.

Kursy asystent księgowego

Rachunkowość i księgowość to dziedziny, w których niezbędna jest specjalistyczna wiedza i kompetencje. Dla osób, które zaczynają dopiero swoją karierę w tej branży przeznaczone są kursy asystenta księgowego, które mają wprowadzić słuchaczy w tajniki dokumentacji księgowej i podstaw rachunkowości. W ciągu kilkudziesięciu godzin zajęć, wykładowcy przybliżą zagadnienia niezbędne do ubiegania się o pracę w charakterze asystenta księgowego.

Kursy asystenta księgowego idealne są dla wszystkich tych, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z pracą w księgowości, a chcą zdobyć podstawy dzięki którym będą mogli odciążać księgowego w wielu czynnościach. Osoby, które pracują w biurach rachunkowych będą mogły natomiast zaktualizować, uporządkować i usystematyzować wiedzę, którą już posiadają.

Podczas kursów asystenta księgowego słuchacze zapoznają się z dokumentacją i pojęciami z zakresu rachunkowości i księgowości, uczą się prowadzić prostą księgowość (m.in. prowadzenie kasy, fakturowanie, rozliczanie zakupów). Po ukończeniu kursu uczestnicy będą potrafić sporządzać bilanse, rachunki zysków i strat, oceniać dokumenty finansowe z punktu widzenia prawidłowości.

W programie szkoleń zawarte są również zagadnienia dotyczące dzielenia i łączenia kont, ewidencji obrotu pieniężnego czy gospodarki materiałowej. Oprócz wykładów teoretycznych prowadzone są liczne ćwiczenia, które mają na celu zaznajomienie kursantów z pracą na stanowisku asystenta księgowego.

Uczestnicy wypełniają druki PIT, ewidencjonują koszty i tworzą raporty.
Dzięki kursom asystenta księgowego, jego uczestnicy posiadają kwalifikacje do rozpoczęcia pracy w zawodzie i dostają zaświadczenie wystawione na drukach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kursy te są wstępem do kształcenia specjalistycznego w zakresie księgowości i rachunkowości. Dla bardziej zaawansowanych pracowników tego sektora pomocne będą z pewnością kursy angielskiego dla księgowych, dzięki którym osoby będą mogły bez problemów poszerzać swoją wiedzę czytając fachowe zagraniczne wydawnictwa.

Author

Maciej Ślesicki

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać także