Ponad 10 letnie doświadczenie pozwoliło nam dać wsparcie wielu adeptom na ich ścieżce kariery zawodowej i ułatwić im start w dorosłość.

Profesjonalne szkolenia księgowe

Profesjonalne szkolenia księgowe

Problemy podczas prowadzenia rachunkowości w małym lub dużym przedsiębiorstwie, trudności z wypełnieniem zeznania podatkowego, a w końcu dość skomplikowane prowadzenie zwykłego domowego budżetu – te wszystkie zadania, jakimi głównie zajmują się księgowi. Bo wbrew pozorom, każdy z nas na co dzień jest księgowym, nawet jeżeli nie ma świadomości tego faktu.

Chcąc dobrze zająć się finansami domowymi wystarczy jedynie wnikliwa analiza wszystkich możliwych przychodów i wydatków, a następnie racjonalne gospodarowanie majątkiem będącym w naszym posiadaniu. Każdy ma na to swój własny sposób i każdy stara się to robić tak, aby ogólny bilans zawsze był dodatni, jednak znając dzisiejsze, trudne realia, nikogo nie dziwi, że nie zawsze się to udaje.

Z bardziej skomplikowaną rachunkowością niż ta domowa, mamy do czynienia w małych i średnich przedsiębiorstwach. Tam pojawiają się comiesięcznie całe tomy faktur, rachunków i innych dokumentów, które profesjonalnie wyszkolony księgowy musi wystawić, uporządkować i zarchiwizować, a także, coraz częściej, wprowadzić do ogólnego systemu komputerowego. Wszystko to należy wykonać w taki sposób, aby w przyszłości bez najmniejszych problemów można było je znaleźć oraz aby każdy następny księgowy, który będzie miał w nie wgląd, zrozumiał je.

Ta, na pozór niemęcząca praca umysłowa, wymaga wielkiej cierpliwości, dobrej organizacji, jak również dokładności, opanowania i skrupulatności. Trzeba także dobrze orientować się w obowiązującym prawie podatkowym, administracyjnym i wszystkimi pozostałymi, które dotyczą danej firmy.

Dlatego też, aby uzyskać odpowiednie kompetencje i umiejętności, wszyscy księgowi, którzy zajmują wyższe stanowiska, tak często są wysyłani na różnego rodzaju kursy doszkalające. Ich praca jest niezmiernie ważna, więc powinni oni znać nie tylko niezbędne podstawy księgowości, ale również operować znacznie bardziej zaawansowanymi pojęciami i umiejętnościami. Dzięki takim szkoleniom zdobywają oni wiedzę z zakresu księgowości ogólnej, aktualizują informacje dotyczące strony prawnej rachunkowości, a także zapoznają się z nowoczesnymi programami komputerowymi, które mogą okazać się niezmiernie pomoce podczas wykonywania codziennych czynności w pracy. Mogą one w znacznym stopniu skrócić czas wykonywania poszczególnych operacji, przyspieszyć wszelkie rozliczenia i uprościć niektóre zadania.

Jak zostać smodzielnym księgowym?

Jak niezwykle poważnie i dumnie brzmi, kiedy, ktoś z kim mamy przyjemność rozmawiać, przedstawia się nam, jako samodzielny księgowy. Po tym krótkim sformułowaniu, przed oczyma mamy już pełen obraz osoby, z którą rozmawiamy. Od razu wydaje nam się, że mamy do czynienia z człowiekiem bardzo powściągliwym, zorganizowanym, poważnym i odpowiedzialnym. A to wszystko dlatego, że stanowisko to jest bardzo ważne i kluczowe dla finansów każdego przedsiębiorstwa.

Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne i wymagające wielu lat nauki. Nie wystarczy lubić ciągłe przesiadywanie przy biurku pośród sterty faktur i dokumentów, przeliczać, zarządzać i planować. Do tego trzeba mieć serce i powołanie, ale również sporo trzeba wiedzieć, aby wszystko ogarnąć i nie pogubić się wśród kolumn liczb i cyferek oraz trudnych, specyficznych pojęć ekonomicznych.

Odpowiedzialność, skrupulatność, samodyscyplina i bardzo dobra organizacja pracy – oto cechy, jakie powinna posiadać osoba chcąca wyszkolić się na samodzielnego księgowego. Poza tymi ważnymi zaletami jest również zdobycie odpowiednich umiejętności oraz wypracowanie dość długiego doświadczenia w wymarzonym zawodzie.
Profesjonalne kursy księgowości, zwykle ukończone zdobyciem certyfikatu, niejednokrotnie są bardzo cenione i dobrze widziane przez przyszłych przełożonych. Eksperci z tejże dziedziny uważają je wręcz za bardziej skuteczne w przyswajaniu sobie niezbędnej wiedzy z księgowości niż zwykłe szkolenia albo nawet studia. Coraz częściej prowadzi się je również przez Internet.

Mimo, że w naszym kraju nie ma oficjalnych, odgórnie zatwierdzonych przepisów, które mówią na temat wymagań stawianym przyszłym księgowym, jednak pracodawcy, którzy stają przed wyborem kandydata na to wymagające stanowisko, stawiają wszystkim chętnym bardzo rygorystyczne warunki. Sprawdzają oni czy osoba pretendująca do tej pracy, rzeczywiści ukończyła wymaganą szkołę, czy posiada niezbędne certyfikaty, a także czy jej umiejętności są adekwatne do posiadanego doświadczenia.

Stanowisko samodzielnego księgowego, kojarzy się nam zazwyczaj z osobą niezwykle stonowaną, a także wyjątkowo nudną i ponurą, czasami wręcz przesłania nam to obraz samego człowieka, którego do tej pory znaliśmy.

Księgowość dla dużych przedsiębiorstw

Zawiłe kolumny cyferek, długie rzędy liczb oraz najróżniejsze operacje, jakie należy codziennie na nich wykonać to zawiła sztuka, którą trudni się każdy zawodowy księgowy. Dla zwykłego, szarego człowieka może się ona wydawać trudna i nie do pojęcia, ale dla wprawnego zawodowca to rutynowe, zwykłe zajęcie, które wykonuje codziennie w swej pracy.

Jednak, aby dojść do takiej wprawy, którą niejednokrotnie możemy obserwować, potrzeba nie lada samozaparcia i wielu lat ciężkiej pracy pośród stosów faktur oraz przed monitorem komputera. Trzeba również zapoznać się ze sposobem działania wielu programów komputerowych, które potem mają za zadanie usprawnić i ułatwić pracę osoby będącej na stanowisku księgowego.

Pomimo wielu wymagań, jakie stawia się osobom chcącym pracować jako księgowy, warto znieść wszelkie niedogodności z tym związane, ponieważ wiąże się to również z wielkimi możliwościami podczas poszukiwań pracy. Doświadczony księgowy może uzyskać stanowisko w dużym, rozwijającym się przedsiębiorstwie i w ten sposób stać się podstawowym filarem firmy. Gdyż w dzisiejszych czasach każdy szanujący się i chcący prawidłowo funkcjonować, zakład pracy musi skrupulatnie prowadzić księgowość przez cały czas istnienia, aby móc się z niej móc właściwie rozliczyć przed różnego rodzaju urzędami.

Różnego typu programy komputerowe w zdecydowany sposób upraszczają prowadzenie księgowości w każdym dużym przedsiębiorstwie. Preferuje się tutaj przeważnie płatne programy, które posiadają nie tylko podstawowe funkcje i zalety, z którymi mamy do czynienia korzystając z ich bezpłatnych wersjach, ale również specjalne – dodatkowe, umożliwiające wystawianie wszelkiego rodzaju faktur. Dzięki istnieniu tego typu udogodnień unikniemy ręcznego tworzenia baz danych, sporządzania skomplikowanych operacji, a także nanoszenia wielu poprawek i korekt, ponieważ wprowadzając wszelkie rozliczenia do komputera w znaczny sposób skracamy czas prowadzenia księgowości w firmie, zwłaszcza jeżeli jest to większe przedsiębiorstwo.

Warto więc spędzić trochę czasu nad książkami i na specjalistycznych kursach księgowych, aby stać się profesjonalistą w swym fachu i dzięki temu, w późniejszym czasie, niezbędnym ogniwem w jakiejś wielkiej korporacji.

Finanse małych firm

Każdy posiadający własną działalność gospodarczą, pragnący, aby wszystko sprawnie funkcjonowało i aby interes ciągle się rozwijał, powinien zatrudniać kogoś, kto wesprze go w prowadzeniu księgowości. Chcąc bez żadnych przeszkód rozliczać się z przeróżnymi urzędami, a także wszelkimi kontrahentami, należy wydać parę groszy i zatrudnić profesjonalnego księgowego, który zajmie się prowadzeniem finansów firmy i sprawnie przeprowadzi nas przez zawiły i skomplikowany gąszcz przepisów związanych z rozliczeniami finansowymi.

Prowadząc niewielką firmę, również samemu można pokusić się o ciągłe kontrolowanie i prowadzenie rozliczeń finansowych, ponieważ w przeciwieństwie do dużych korporacji, nie będzie to tak czasochłonne i skomplikowane. A po uzyskaniu wprawy i biegłości stanie się po prostu kolejnym, niezbyt trudnym obowiązkiem.

Wielu przedsiębiorców ma poważne opory przed samodzielnym prowadzeniem księgowości swojej firm, jednak po zapoznaniu się z ogólnie dostępnymi informacjami, dotyczącymi prowadzenia Księgi przychodów i rozchodów, można zauważyć, że każdy jest skłonny się tego nauczyć, korzystając ze stron internetowych. A ponieważ w przypadku małej firmy wymagane jest prowadzenie jedynie księgowości uproszczonej, więc wystarczy odrobina systematyczności przy dokonywaniu wpisów w KPiR i ścisłe trzymanie się instrukcji, jakie dotyczą jej wypełniania.
Właścicieli małych przedsiębiorstw w rozliczeniach wesprzeć mogą także szeroko dostępne na rynku programy komputerowe, stworzone specjalnie z myślą o nich. Niejednokrotnie są one mniej rozwiniętymi wersjami płatnych programów przeznaczonych dla dużych firm i w związku z tym często są one bezpłatne. Wprawdzie nie posiadają aż tak bogatej i rozbudowanej struktury, jak te pierwsze, jednak dzięki temu nie są nazbyt skomplikowane i nie wymagają ukończenia specjalistycznych kursów, aby w łatwy i komfortowy sposób móc się nimi posługiwać. Wystarczy jedyni poświęcić kilka chwil i zapoznać się z instrukcją obsługi.

A więc, jeżeli zamierzasz założyć własna działalność gospodarczą i już teraz głowisz się, co z będzie z prowadzeniem księgowości, czy podołasz temu wymagającemu zadaniu, a może jednak warto zatrudnić profesjonalnego księgowego, najpierw zapoznaj się z zasadami rozliczeń oraz prowadzenia KPiR, a potem odważnie staw czoła temu wyzwaniu.

Księgowość od podstaw

Wielu osobom wydaje się, że wszyscy zajmujący się księgowością i jej elementami to zwykli ponuracy, ludzie sztywni i nie widzący nic poza cyferkami, liczbami i fakturami. Jednak niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że z tym niezwykle skomplikowanym pojęciem mają do czynienia na co dzień i sami się nim zajmują w pracy lub w domu – sami są nudnymi księgowymi.

Również chcąc założyć własną firmę należy wcześniej zorientować się z podstawowymi zasadami, jakimi rządzi się księgowość i rachunkowość, a także podjąć bardzo ważna decyzję, czy zaryzykujemy i sami zajmiemy się poprowadzeniem finansów przedsiębiorstwa, czy jednak zdecydujemy się na zatrudnienie profesjonalnego księgowego.

Jeżeli jednak zadecydujemy, że zarządzanie finansami oraz różnego typu rozliczenia, a przede wszystkim dokumentację będziemy prowadzić sami, najpierw musimy zafundować sobie krótkie szkolenie z tematyki księgowości. Różnego typu informacje na temat prowadzenia tego typu dokumentacji znajdują się w książkach, pismach tematycznych, a także na stronach internetowych. Zazwyczaj wytłumaczone jest to w ten sposób, że każdy, nawet najbardziej oporny na księgowość uczeń, potrafi zrozumieć i wprowadzić w życie podstawowe sposoby prowadzenia dokumentacji księgowej. Aby lepiej zrozumieć tę tematykę, najpierw należy zapoznać się z jej podstawami oraz zjawiskami i pojęciami, które ją charakteryzują. Bardzo ważne jest także nauczyć się odróżniać pojęcie księgowości od rachunkowości. Ponieważ księgowość stanowi jedynie element składowy rachunkowości i polega na rejestrowaniu w ujęciu ilościowym albo pieniężnym, odpowiednio opisanych w formie dokumentu zdarzeń powstających w gospodarce, powodujących zmiany pojawiające się w majątku danej jednostki gospodarczej, a także źródłach, z których owe zdarzenia pochodzą.

Wyróżnia się różne techniki dokonywania zapisów w księgowości – ręczna, maszynowa oraz komputerowa. Pierwsza z nich jest tradycyjna, a druga stanowi nowoczesny system. W technice ręcznej wyróżnia się trzy formy: tabelaryczną, przebitkową i rejestrową. Wybór każdej z technik i form zależy głównie od metody, jaką chcemy prowadzić dokumentację księgową oraz wielkości jednostki gospodarczej, jakiej ta księgowość ma dotyczyć.

Zaawansowana księgowość

Księgowość wydaje się pojęciem dość skomplikowanym i dla osób, które mają z nią niewiele wspólnego, wydaje się ona wręcz nie do pojęcia. Jednak wbrew powszechnie panującej opinii, że jest ona dostępna tylko dla wybranych, podstawy księgowości może zrozumieć i wprowadzić w życie każda osoba, która tylko tego chce. Mało tego, nikt nie powinien mieć też problemów z poprowadzeniem księgowości małego przedsiębiorstwa, jeżeli zdecyduje się takie stworzyć.

Inną sprawą jest z prowadzeniem księgowości dużej firmy czy międzynarodowej korporacji, ponieważ okazuje się to o wiele bardziej skomplikowane i cięższe niż w przypadku małego przedsiębiorstwa, gdzie, aby wykonywać rozliczenia, wystarczy przejrzeć kilka stron internetowych albo książek czy pism z tej branży.

Zaawansowana księgowość wymaga odbycia kilku profesjonalnych kursów księgowości lub nawet podjęcie specjalistycznych studiów z tej dziedziny. Główne zagadnienia, jakimi zajmują się prowadzący takie kursy to przede wszystkim: majątek trwały oraz obrotowy przedsiębiorstwa, a także źródła z jakich są one finansowane, funkcjonowanie kont księgowych, wyniki finansowe, wynagrodzenia, jakie są wypłacane przez przedsiębiorstwo oraz składki ZUS i podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) i wiele innych jeszcze bardziej skomplikowanych pojęć. Należy je opanować i dobrze przyswoić, a także pozytywnie zdać egzaminy końcowe, aby uzyskać certyfikat uznawany przez pracodawców lub zakończyć studia zdobyciem dyplomu.

Jednymi z podstawowych zadań, jakie stawia się uczestnikom kursów oraz studentom księgowości to zapoznanie się oraz, w miarę możliwości, biegłe przyswojenie sobie obsługi specjalistycznych programów komputerowych, np. SYMFONIA, INSERT oraz PŁATNIK. Płatne wersje takich programów, zawierające zaawansowane zakładki oraz dodatkowe funkcje, umożliwiają każdemu wyszkolonemu księgowemu, w sposób łatwy i szybki, przebrnąć przez ogromną ilość dokumentacji księgowej, z jaką będą mieć do czynienia w dużej korporacji.

A więc, chcąc być profesjonalistą w zawodzie księgowego, nie wystarczy tylko przeglądać strony internetowe lub czasopisma, warto również co jakiś czas odświeżać wszystkie posiadane informacje poprzez udział w specjalistycznych kursach, albo nawet zdecydować się na studia uzupełniające z tej dziedziny.

Zarządzanie budżetem domowym

Co zrobić, aby na wszystko starczyło? Jak podołać ciągle rosnącym cenom żywności, energii elektrycznej, gazu i innych niezbędnych do życia produktów, przy niezmieniających się zarobkach? Czy w tym miesiącu mogę sobie pozwolić na odrobinę luksusu, czy lepiej z tym poczekać do następnego miesiąca? – Te i wiele innych pytań zadajemy sobie po każdej wypłacie i ciągle nie możemy się nadziwić, co się dzieje z zarobionymi przez nas pieniędzmi, gdzie one takk szybko znikają, skoro nic innego niż zwykle nie kupujemy.

Jak zorganizować domowy budżet, aby w każdym miesiącu zapłacić wszystkie niezbędne rachunki, nie oszczędzać na jedzeniu i żeby jeszcze coś zostało na drobne przyjemności. Oczywiście, przede wszystkim, zależy to od tego jaką kwotę będziemy mieć do dyspozycji. Zarabiając poniżej średniej krajowej, naprawdę bardzo trudno związać koniec z końcem i wygospodarować trochę grosza na koniec miesiąca. Z kolei mając do rozporządzenia wielkie kwoty pieniężne, nie trzeba się zastanawiać na co je wydać, a na czym oszczędzić.

Istnieje jednak kilka prostych zasad gospodarowania domowym budżetem. I nie trzeba być profesjonalnym księgowym, aby je znać i wprowadzać w życie.

Podstawową zasadą, jakiej należy się trzymać, jest rozliczenie się ze wszystkich zobowiązań w pierwszej kolejności, a dopiero potem zagospodarowanie tego co nam zostanie. A więc spiszmy sobie w notesie wszystkie rachunki i powtarzające się comiesięcznie wydatki wraz z orientacyjnymi kwotami, jakie musimy na nie wydać. A następnie zaraz po otrzymaniu wypłaty, wywiążmy się z tych zobowiązań. Potem udajmy się na duże zakupy z wcześniej zrobioną listą niezbędnych produktów, jakich będziemy potrzebować w przeciągu tego miesiąca. Dzięki temu prostemu zabiegowi unikniemy częstych wyjazdów do sklepów po jakąś drobnostkę (oszczędzimy w ten sposób paliwo) i kupowania przy okazji czegoś, co kiedyś może się przydać.

Można także przez cały miesiąc robić listę wszystkich naszych wydatków, a pod koniec, podsumować na co wydajemy najwięcej, a na co najmniej. Czy rzeczywiście wszystko, co kupujemy jest nam niezbędne, czy możemy z czegoś zrezygnować, aby zaoszczędzić.

Najważniejsze w prowadzeniu budżetu domowego jest to, aby wszystkie wydatki mieć pod kontrolą i nauczyć oceniać nasze finansowe możliwości – nie przeceniać ich, bo może się okazać że nie starczy do końca miesiąca.

Rachunkowość

Księgowość, rachunkowość to pojęcia, które osoby zupełnie nie orientujące się w tej tematyce, używają naprzemiennie. Myślą oni, że oba te słowa znaczą to samo. Prawda jednak jest taka, że księgowość to jedynie element składowy rachunkowości, będący jej podstawowym członem i stanowiący część rejestracyjną rachunkowości.

Ogólnie rachunkowość definiuje się jako sztukę opisu, pomiaru oraz interpretacji przebiegu danej działalności gospodarczej. Stanowi ona rodzaj ewidencji zjawisk oraz procesów występujących w gospodarce. Jej przedmiotem są wszystkie procesy gospodarcze, jakie pojawiają się w zarówno w pojedynczych jednostkach gospodarczych, jak i posiadanych przez nie zasobach, które biorą udział w tych wszystkich procesach.

Jej podmioty są bardzo różnorodne pod wieloma względami. Stanowią je przede wszystkim jednostki prowadzące rachunkowość. Ich forma własności, prawna oraz organizacyjna zazwyczaj jest bardzo różna, podobnie jak charakter działalności, a także jej rozmiar. Znaczna większość tych wszystkich jednostek prowadzi działalność gospodarczą w celach zarobkowych. Cechą główną każdego podmiotu rachunkowości jest przede wszystkim wyodrębnienie majątkowe, które może zostać wykonane w sposób formalnoprawny, przy pomocy ustaleń statutowych, albo jedynie umownie poprzez wyodrębnienie danej jednostki w formie zakładu, oddziału w samej już rachunkowości, jako jednostki, która samodzielnie sporządza sprawozdania finansowe, które później stają się częścią składową ogólnego sprawozdania finansowego.

Głównym oraz podstawowym celem rachunkowości jest uzyskanie prawdziwego, realnego i rzetelnego obrazu stanowiącego sytuację finansową oraz majątkową jednostki gospodarczej, w której jest ona prowadzona.

Obok księgowości innymi elementami składowymi rachunkowości są: kalkulacja oraz sprawozdawczość. Kalkulację definiujemy jako ustalenie jednostkowego kosztu produktu, który został wyprodukowany przez daną jednostkę gospodarczą, a także dostarczenie wszelkich informacji na temat wysokości kosztów, jakie zostały poniesione i o wielkości poszczególnych kosztów poniesionych w całości – układ kalkulacyjny kosztów. Drugi element, czyli sprawozdawczość to człon pełniący funkcję sprawozdawcze, których celem jest przedstawienie informacji o działalności gospodarczej analizowanej jednostki gospodarczej.

Księgowość i administracja internetowa

Żyjemy obecnie w świecie, gdzie bez komputera oraz Internetu trudno się obejść. Są one obecne dosłownie wszędzie – w każdej dziedzinie życia. Już teraz możemy zrobić zakupy przez Internet, nie tylko te przemysłowe, ale także spożywcze. Możemy, nie wychodząc z domu, poznać wielu ciekawych ludzi, porozmawiać ze znajomymi mieszkającymi na drugiej półkuli, dodatkowo widząc ich na monitorze komputera, nie korzystając z telefonu. Możemy również zwiedzać odległe kraje, nie wychodząc z domu poznawać obyczaje i kulturę ludzi tam mieszkających. Poruszając się jedynie w świecie wirtualnym, poznawać i oglądać wszechświat.

Z dostępnych zalet i możliwości, jakie ma do zaoferowania Internet, starają się w pełni korzystać przedstawiciele wszystkich zawodów. W niesamowity sposób ułatwia to zarządzanie przedsiębiorstwami, zarówno bardzo małymi, kilkuosobowymi jak i wielkimi oraz ogromnymi korporacjami, które swoje oddziały posiadają w wielu krajach świata. Dzięki temu nie ma potrzeby nazbyt częstych i uciążliwych podróży w celu odbycia ważnych i koniecznych konferencji, wystarczy uzyskać połączenie internetowe – używając monitorów, kamerek i mikrofonów można rozmawiać ze wszystkimi współpracownikami z odległych państw.

Będąc na wakacjach właściciele wielkich przedsiębiorstw mają wgląd w finanse własnej firmy i na bieżąco, mogą się kontaktować ze swymi księgowymi.

Łącze internetowe umożliwia również prostszą i szybszą pracę właścicielom firm, księgowym, którzy prowadzą rachunkowość tych przedsiębiorstw, kontrahentom oraz nam zwykłym zjadaczom chleba, którzy w ostatnich latach coraz częściej mamy możliwość płacenia rachunków drogą elektroniczną.

Dzięki takim możliwościom, zamiast tracić cenny czas podczas dokonywania opłat w okienku na poczcie czy w kasie, siadamy przed komputerem i w ciągu kilku minut dokonujemy wszystkich koniecznych wpłat. Mamy także pewność, że nasze pieniądze zawsze dotrą na czas w odpowiednie miejsce. Istnieje również możliwość zrezygnowania z otrzymywania zwykłych rachunków, a w zamian za to drogą mailową otrzymywania e-faktur. Jest to bardzo nowatorska metoda rachunkowości elektronicznej i jednocześnie dość ekologiczny sposób zaoszczędzenia papieru. Dzięki tego typu rozliczaniu się łatwiej udaje się nam zachować porządek w naszych dokumentach i rachunkach, a także istotnie upraszcza się sposób prowadzenia domowego budżetu.

Skuteczne obniżenie składek ubezpieczenia

Indywidualni przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jak i właściciele mniejszych i większych firm, zatrudniający pracowników, boleśnie odczuwają comiesięczny obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Są one bowiem z roku na rok coraz wyższe a nie każdy liczyć może na preferencyjne składki ZUS. Ulgi dotyczą bowiem ściśle określonej grupy osób.

Każde rozpoczęcie działalności gospodarczej nieuchronnie wiąże się ze zgłoszeniem się przedsiębiorcy, w ciągu siedmiu, dni do ubezpieczenia społecznego. Składki ubezpieczeniowe w działalności gospodarczej nie są zależne od wysokości osiąganych dochodów. Najczęściej przedsiębiorcy, korzystając z takiej możliwości, płacą więc najniższe możliwe składki ZUS. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze inwestują w rozwój firmy bądź też wpłacają na lokaty, zabezpieczając swoją przyszłość.

Inaczej sprawa ma się w przypadku ubezpieczenia pracowniczego ZUS. Zależne jest ono przede wszystkim od wysokości zarobków. Ubezpieczeniom społecznym podlegają obowiązkowo pracownicy, czyli osoby świadczące na rzecz pracodawcy określony rodzaj pracy, przede wszystkim zaś związane z nim umową o pracę. W wielu wypadkach obowiązkowe jest również opłacanie ZUS-u od umów cywilnoprawnych.

Stale rosnące składki na ubezpieczenia społeczne oraz niepokojące doniesienia o funkcjonowaniu ZUS-u sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na legalne obniżenie składek ubezpieczenia. Nie zastanawiają się dłużej nad tym, czy mały ZUS ma wpływ na emeryturę. Zdają sobie sprawę z tego, że i tak będzie ona niska.

Wśród różnych sposobów na optymalizację kosztów ZUS, coraz większą popularnością cieszy się prowadzenie firmy w Polsce a opłacanie ZUS-u za granicą. Najczęściej Polacy decydują się na płacenie ZUS-u w Anglii. Powodów wyboru akurat tego państwa członkowskiego jest wiele. Najważniejsze to jednak: niski ZUS oraz stosunkowo niewielka liczba formalności do załatwienia.

W przeniesieniu ZUS-u za granicę przedsiębiorcy widzą prosty i skuteczny sposób obniżenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne. Tym bardziej, że nie muszą się praktycznie o nic martwić. Wystarczy, że przerejestrowanie ZUS-u za granicę powierzą profesjonalnej firmie, świadczącej usługi optymalizacji kosztów ZUS.

Author

Maciej Ślesicki

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Warto przeczytać także